Рефетека.ру / Педагогика

Учебное пособие: Методичний матеріал по викладанню алгебри

ЗМІСТ


Урок – 1. Поняття про вектори. Абсолютна величина вектора і напрям

Урок – 2. Рівність векторів. Розв’язування вправ

Урок – 3. Координати вектора

Урок – 4. Розв’язування вправ. Самостійна робота

Урок – 5. Додавання векторів

Урок – 6. Додавання векторів (продовження)

Урок – 7. Додавання векторів (продовження)

Список використаної літератури

УРОК – 1 Тема уроку. ПОНЯТТЯ ПРО ВЕКТОР. АБСОЛЮТНА ВЕЛИЧИНА ВЕКТОРА І НАПРЯМ


Мета уроку. Увести поняття вектора, абсолютна величина й напрям вектора, а також розв’язати вправи.

Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.

Навчальні посібники і ТЗН. 1)кодоскоп; 2)кодопозитиви; 2)діапроек- тор; 4) фрагменти з діафільму ” Вектор ”.

ХІД УРОКУ

І. Повторення вивченого матеріалу (фронтальне опитування на кодоскопі).

1). Які відображення площини на себе називається рухом (перемі- щенням)? Перерахувати відомі вам види переміщення.

[симетрія відносно точки, симетрія відносно прямої, поворот, паралельне перенесення].

2). Дати означення напряму на площині.

[Наочно паралельне перенесення означають як перетворення, при якому точки зміщуються в одному і тому самому напряму на одну і ту саму відстань, або точки зміщуються вздовж паралельних прямих ( або прямих які збігаються) на одну й ту саму відстань].

3). Яке відображення площини на себе називається паралельним пере- несенням?

4). Яке відображення площини на себе називається паралельним пере- несенням?

[Паралельне перенесення задається формулами:


x'=x+a, y'=y+b ].

5). Скільки різних паралельних перенесень задають дві різні точки? [A(x1;y1), B(x2;y2) переходять при паралельному перенесенні у точки A'(x1+a;y1+b), B'(x2+a;y2+b)].

Розв’язати задачу на тотожне відображення.

Дано відрізок AB. Побудувати образ цього відрізка

а) При паралельному перенесенні, який переводить точку A у точку В.


Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриAB]. [AB AB].


б) При повороті на 0o навколо вибраної поза відрізком AB точки. [AB

в) Чи являється довільне переміщення тотожнім відображенням, якщо відомо,що воно переводить точку А в точку В, а також В в точку В, тобто АВ АВ? [Ні, бо при будь-якому розміщенні осі симетрії з віссю AB на площині знайдуться точки, які не переходять самі в себе, а тотожне відображення є перетворення всієї площини на себе, яка будь-яку точку площини відображає на себе].

Паралельне перенесення задано формулами x=x+2, y=y+3. Знайдіть координати точок N' і M', в які переходять точки N(1;2), M(2;1) при паралельному перенесенні. Побудувати точки N і N ', M і M'; кожну пару точок з’єднайте відрізком.

Демонструю на кодоскопу мал. 1, який складається з кодоплівок: система координат, із двох пар точок N і N', M і M'. Одержаний малюнок показує, що при даному паралельному перенесенні точки змістилися за паралельними прямими на однакову відстань. Пропоную учням цю властивість довести, тобто, що чотирикутник NN'M'M – паралелограм. Для доведення вправи необхідно згадати з учнями означення й властивість паралелограма, формули координат середини відрізка.

Пропоную учням знайти середину відрізка NM' і N'M і переконатися, що ці точки співпадають. Учні роблять висновок, що діагоналі чотирикутника NN'M'M перетинаються і в точці перетину діляться навпіл, це означає, що NN'M'M – паралелограм. Таким чином доведено, точки N і M змістили на одну і ту ж відстань.

Потім я доводжу це твердження в загальному вигляді ( тобто для будь-якого паралельного перенесення і довільних точок N і M ), показую на кодоскопі мал. 1.

Алгоритм доведення демонструю на кодоскопі.

Нехай O1 – середина відрізка NM', а O2 – середина відрізка N'M. Знайти координати точок і.

Для O1:


x = (x1+x2+a)/2, y = (y1+ y2 b)/2;


для O2 :


x = (x1+a+x2)/2, y = (y1 +y2+b)/2.


Точки О1=О2 – співпадають (одна і та ж точка).

Отже, діагональ чотирикутника N'NM'M перетинаються і точкою перетину є точка О (середина ); звідки слідує, що чотирикутник NN'M'M – паралелограм (мал. 2), тобто NN' || MM' і NN'=MM'.


y

Методичний матеріал по викладанню алгебриN(x1+a;y1+b)

5

M(x2+a;y2+b)

o

2 N

M 0 1 2 3 4 x

Мал. 2


Звертаю увагу учням на те, що ми довели наступне:

а) NM=N'M', тобто, що паралельне перенесення зберігає відстань між точками, а це означає – рух;

б) пряма переходить у паралельну пряму.

Пригадати з учнями теорему 9.4 (про існування і єдиності паралельного перенесення).

Підвести підсумок фронтального опитування й оголосити оцінки.

ІІ. Вивчення нового матеріалу.

Звертаю увагу учням на те, що ми повторили паралельне перенесення, яке тепер буде називатися по новому – вектор.

Після таких міркувань переходимо до означення вектора, яке подано у підручнику (п. 91).

Вектором називається напрямлений відрізок (за підручником мал. 215 демонструю на кодоскопу).


Методичний матеріал по викладанню алгебри B

a


A

мал. 3 (за підручником мал. 211)


Звертаю увагу на те, що учні вже зустрічалися із вектором у курсі фізики при вивченні величин, які характеризуються числом і напрямом (такі, як сила, швидкість і т. д.).

На мал. 3 напрям вектора визначається його початком і кінцем (стрілка). Для позначення вектора використовуються малі букви латинського алфавіту a, b, c

Можна також позначати вектор, вказавши його початок і кінець великими буквами латинського алфавіту. При такому способі позначення

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебривектора на перше місце ставлять його початок (перша буква), а кінцем є друга буква. Зверху над буквою (буквами) ставлять риску (стрілку). Повідомляю, що вектор на мал. 3 позначають так: a і AB.


Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебри B C


A D

Мал. 4


На кодоскопу демонструю наступні завдання:

1. Виписати всі вектори, зображені на мал. 4.

2. Дано точки A,B,C,D (мал. 5):

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриа) зобразити вектори, DA, BA,DB,BC;


B


C


A D

Мал. 5


б) накреслити вектор, початок якого співпадає із

Методичний матеріал по викладанню алгебрипочатком вектора DB, а кінець – з кінцем вектора DC.

Після розв’язування цих вправ увожу поняття однаково напрямлених векторів. Показую на кодоскопу мал. 6 і пояснюю учням, яке паралельне перенесення суміщається, а) пів прямі AB і DE; б) пів прямі AB і BC.


A B C


D E


Мал. 6


[а) паралельне перенесення, переводить точку в точку A у точку B; б) паралельне перенесення, переводить точку А в точку В ].

Звертаю увагу учням на те, що згідно означенню однаково напрямленні пів прямі лежать або на паралельних прямих, або на одній і тій же прямій.


B C


A N D

Мал. 7


На кодоскопу демонструю мал. 7 і умову завдання:” ABCD – трапеція. Пояснити, чому пів прямі BC і AD однаково напрямлені ” [Пів прямі BC і AD лежать на паралельних прямих ВС і AD по одну сторону від січної AB].

Увожу означення протилежно напрямленні пів прямі. Демонструю мал. 8 на кодоскопу.

Пояснити, чому пів прямі BC і DA протилежно напрямлені.[Пів прямі BC і DA лежать на паралельних прямих по одну сторону від січної AB ].

Звертаю увагу на те, що протилежно напрямленні пів прямі (подібно до однаково напрямлених ) лежать або на паралельних прямих, або на одній й тій же прямій.


K M N


F E

Мал. 8


Означення однаково напрямлених векторів показую на прикладах. За допомогою кодоскопу демонструю мал. 7 і умову завдання.

Дано трапецію ABCD (мал. 7):

а) Знайти всі можливі пари одинаково напрямлених векторів.

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриб) Чи являються ВА CD однаково напрямленні? (Відповідь поясніть)

Методичний матеріал по викладанню алгебриВвожу поняття протилежно ( ) напрямленні вектори :”CB і AD (мал. 7) називаються протилежно напрямленими, якщо пів прямі CB і AD протилежно напрямлені”. Після цього демонструю задаю ще одне запитання:

”Вкажіть які-небудь пари протилежно напрямлених векторів”.

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебри[Наприклад, BC і DA, AD і NA, BC і CB].

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриПідсумок. Вектори CB AD називаються однаково напрямленими, якщо однаково напрямлені й пів прямі CB і AD. Вектори CB AD називаються протилежно напрямленими, якщо протилежно напрямлені й пів прямі CB і AD.

Для введення поняття абсолютної величини (модуля) пропоную учням такі вправи.

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриНехай ABCD – квадрат із стороною рівною 3.

Чому дорівнюють абсолютні величини (модулі) векторів AB, BA, AC ?

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриПідсумовую разом з учнями: ” Абсолютною (або модулем) вектора називається довжина відрізка, що зображає вектор. Абсолютна величина вектора а позначається | a | ”.

Методичний матеріал по викладанню алгебриДалі знайомлю учнів із нульовим вектором, тобто, коли початок вектора збігається з кінцем. Показую як позначається нульовий вектор і учні записують це позначення в зошиті ( 0 ). А також зауважую, що про напрям нульового вектора не говорять і абсолютна величина нульового вектора дорівнює нулю. Операції над нульовими векторами відіграють ту саму роль, що й число нуль в операціях числа.

ІІІ. Тренувальні вправи (на кодопозитиві, напівсні ).

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриВектори AB і DC однаково ( ) чи протилежно ( ) напрямленні

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриДва вектори AB і DC рівні. Порівняйте їхні абсолютні величини й напрям.

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриВектори AB і CB рівні за абсолютною величиною. Чи рівні ці вектори?

IV. Підсумок уроку.

Пригадую з учнями як позначається вектор.

2) Звертаю увагу на поняття одинакові ( ) і протилежно ( ) напрямленні вектори і ,що такі вектори називаються колінеарними.

3) Учні пригадують, що вектор має довжину, тобто нове поняття, абсолютна величина вектора.

4) Ще раз пригадую учням, про нульовий вектор і операції над ним. На кінець звертаю увагу, що вектор і операції над ним використовуються у фізиці.

IV. Домашнє завдання. § 10 (п. 91); №1; за. 1 – 4.


B C


O

A D

Мал. 9


Додаткове завдання.

1) Довести, що для справедливості рівності AB = CD необхідної і достатньо, щоб середина відрізка AD збігалася із серединою відрізка BC.

2) Позначте на мал.9 вектори AB,CB,OA, OC, BD, AD, DC, OB . Записати співнапрямлені і протилежно напрямлені вектори.


Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриУРОК – 2. Тема уроку. РІВНІСТЬ ВЕКТОРІВ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ВПРАВ


Мета уроку. Ознайомлення учнів із поняттям рівні вектори і закріпити на прикладах.

Тип уроку. Урок засвоєння нових знань; застосування знань і формування вмінь.

Знання, вміння, навички. Знати формулювання рівності векторів, уміти відкладати від довільної точки вектор, який дорівнює даному.

Наочні посібники і ТЗН. 1) Кодоскоп; 2) кодопозитиви із зразками алгоритму розв’язку вправ.

ХІД УРОКУ

І. Фронтальне опитування.

В – 1 [ В – 2]

1) Вектором називається ... 1) Абсолютною величиною вектора називається

а) напрямлений відрізок; а) довжина відрізка;

б) відрізок певної довжини; б) довжина вектора;

в) стрілка з напрямом; в) довжина променя;

г) промінь. г) довжина відрізка, що зображає вектор. (1 бал)

2) Які вектори спів напрямлені: 2) Які вектори протилежно напрямлені:


M A N

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебри

Методичний матеріал по викладанню алгебриK B L

Мал. 10

а)BK і BL; б) NA і AN; а) LB і BK; б) NA NM. в) MN і AN; г) KM і NL; в) MK і LN; г) NM і LK. (2бали)

Методичний матеріал по викладанню алгебри3) Вектор AB=3. Яка довжина вектора 3) Вектор NK=5. Яка довжина

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриMN, коли вектор AB= MN? вектора DC, коли NK= DC?

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриа) MN=6; б) MN=3; в) MN=0;г) MN=5. а) AB=5;б)AB=3;в)AB=10; г)AB=0. (3 бали)

4) Нехай ABCD– квадрат O–точка перетину діагоналей, |AC|= 6Методичний матеріал по викладанню алгебрисм. нього Δ ABC із стороною 8 см

4) DE–середня лінія

Методичний матеріал по викладанню алгебриЧому дорівнює |OA|?


B C


O

A D


Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриа) |OA|= 6Методичний матеріал по викладанню алгебрисм ; редина BC). Знайти |AD|.

B


D E

AC


Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриб) |OA|=3Методичний матеріал по викладанню алгебрисм; а)|AD|=3см;

Методичний матеріал по викладанню алгебрив) |OA|=6см; б)|AD|=6см;

г) |OA|=3см. в)|AD|=4см;

Методичний матеріал по викладанню алгебриг)|AD|=8см. (3бали)

5) Паралельне перенесення задається формулами x'=x+2[x'=x+3], y'=y–1

Методичний матеріал по викладанню алгебри[y'=y–2]. У які точки при цьому паралельному перенесенні переходить

Методичний матеріал по викладанню алгебрипочаток і кінець вектора AB [MN], що мають відповідні координати (1;2) і (2;3) [ (2;4) і (1;3) ].

а) (2;3) і (4;2); б) (1;3) і (2;4); а) (5;1) і (4;0); б) (5;2) і (4;1);

в) (-3;1) і (4;-2); г) (2;1) і (-4;2). в) (-5;-2) і (-4;-1); г) (4;1) і (2;5). (3 бали)

Після цього демонструю на екран правильні відповіді. Учні виставляють оцінки за бальною системою, яка демонструється на екран (або таблицю). Звертається увага на 4-те завдання, до якого ми ще повернемося в наступних уроках.

ІІ. Вивчення нового матеріалу.

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриПропоную учням порівняти вектори (4-те завдання із тестів фронтального опитування) BC і AD, AO і OC. Назвати пару векторів, які однаково напрямлені і рівні за абсолютною величиною. Учні знаходять правильну відповідь, пропонують свої версії означення рівності векторів. Після цього ввожу означення рівних векторі:

Два вектори називаються рівними, якщо вони суміщаються паралельним перенесенням.

Методичний матеріал по викладанню алгебри

1


D

C B

A

2


Показую на екрані мал. 213 (за підручником) і за допомогою двох кодоплівок (плівка-1, плівка-2) демонструю динаміку паралельного перенесення. З екрана учні бачать, що існує паралельне перенесення, яке переводить початок (С) і кінець (D) одного вектора відповідно у початок (А) і кінець (В) другого вектора.

Підсумовую необхідну і достатню умову рівності векторів: ”рівні вектори однаково напрямлені й рівні між за абсолютною величиною”.

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриПовертаючись до екрану звертаю увагу учням, що вектори AB і CD –одинаково напрямлені і рівні за абсолютною величиною. Паралельне перенесення, яке переводить точку C у точку A, суміщає (учні дивляться на екран) роблять висновок: AB = CD (відрізки) і тому точка D збігається з точкою B, тобто паралельне перенесення переводить вектор CD у вектор AB. Отже, вектори AB і CD рівні, що й треба було довести.

ІІІ. Закріплення матеріалу (демонструю на кодоскопі).

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриВектори AB і DC однаково напрямлені й мають рівну абсолютну величину. Чи рівні ці вектори?

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриДва вектори AB = BC. Порівняйте їхні абсолютні величини і напрям.

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриДано паралелограм ABCD. Які векторні рівності можна скласти, використовуючи малюнок 11?

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебри5. OA, OB, OC – радіуси одного кола. Що можна сказати про вектори OA, OB, OC?

6. Розглянути розв’язок (за підручником мал. 214) задачі.

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриПісля ознайомлення учнів із розв’язком задачі 2 і з можливістю й однозначністю відкладання від будь-якої точки площини вектора, що дорівнює даному(за підручником с. 142), пропоную розв’язати таку задачу: Дано вектор АВ і точку D. Побудувати точку С так, щоб вектор DC= АВ

Скільки розв’язків має задача?

В

а

А С

а΄

О


План побудови записую на кодоплівці. Учні коментують і записують цей план у зошиті, а також виконують побудову:

1) будуємо пів пряму з початком у точці D, паралельно пів прямій АВ (за допомогою косинця й лінійки);

Методичний матеріал по викладанню алгебри2) на цій пів прямій будуємо точку С, яку одержимо суміщенням з точкою В (існує паралельне перенесення, при якому початок вектора АВ переходить у точку D, а кінець точки В точку С).

Таким чином від точки D площини відкладаємо один і тільки один вектор a΄, що дорівнює a.

IV. Підсумок уроку.

Звертаю увагу учнів на необхідну й достатню умову рівності векторів, а також на те, що рівність векторів істотно відрізняється від рівності відрізків (учні самі роблять висновок).

V. Завдання додому. §10 (п. 92); №3; зап.5 – 7.

Додаткова вправа.

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебри1) ABCD – квадрат, О – точка перетину його діагоналей. Чи рівні вектори?

AB і CD, AD і OC, AO і OB, BO і OD?


УРОК – 3. Тема уроку. КООРДИНАТИ ВЕКТОРА


Мета уроку. Сформулювати поняття координати вектора, ознайомити із знаходженням координати вектора через координати пари чисел (координата кінців вектора).

Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.

Наочні посібники і ТЗН. 1) кодоскоп; 2) кодопозитиви.

Знання, вміння, навички. Знати, що таке координати вектора; формулювання прямої і оберненої теореми про рівність векторів; вміти знаходити координати вектора за його початку і кінця; обчислювати абсолютну величину за його координатами; набути навичок при виконанні вправ на обчислення рівності векторів і їх, координат.

ХІД УРОКУ

І. Повторення вивченого матеріалу.

Перевірку домашнього завдання проводжу за допомогою кодоскопу. На екран демонструю алгоритм розв’язку вправи № 3 (§10) і додаткову вправу (квадрат).

До даних вправ задаю запитання 5 – 7 (за підручником). Один учень розповідає доведення запитання 6, а інший за допомогою кодоскопу розповідає доведення запитання 7.

Після цього активним учням виголошую оцінки (бали).

ІІ. Вивчення нового матеріалу.

Демонструю на екран мал. 12 (з коментуванням).

Методичний матеріал по викладанню алгебриy

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриy1 B(x2;y2)


Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриy1 A(x1;y1)


Методичний матеріал по викладанню алгебри

O x1 x2 x

Мал. 12


Задаю запитання:

Назвати координати точок А і В.

Показати на екрані АВ вісі абсцис і ординат.

Записати довжини проекцій на осі Ox і Oy.

Пояснюю, що числа a1 = x2 – x1 і a2 = y2 – y1 є довжини проекцій вектора на осі координат і тим самим ми знайшли координати вектора.

Корисно сформулювати правило знаходження вектора:

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебри” Щоб знайти координати вектора, потрібно з координат його кінця відняти відповідні координати його початку ”.

Підсумовую: координати векторів (OA,OC) із початком в точці O(0;0) співпадають з координатами, їх кінців.

Пропоную учням обчислити координати кінця (початку) вектора за його координатами й координатами його початку (кінця):

Методичний матеріал по викладанню алгебриЗнайти координати кінця вектора (2;5), початок якого в точці: а) (2;3); б) (-1;5), в) (0;0).

Методичний матеріал по викладанню алгебриЗнайти координати початку вектора (5;-3), кінець якого в точці:

а) (-3;1), б) (0;0), в) (5;-3).


Для усних обчислень використовую таблицю (на кодопозитиві).

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриA1

A2 A1A2 = a
x1 y1 x2 y2 a1 a2
2. 3 4 8 2 5

2. Формулу для обчислення абсолютної величини вектора за його координатами виводжу під час розв’язування вправ (учні по черзі на дошці записують розв’язок):

1) Дано точки А(3;1) і В(5;3). Знайдіть абсолютну величину вектора АВ.

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебри2) Вектор а має початком точку А(x1;y1) ,а кінцем точку B(x2;y2).Знайдіть абсолютну величину вектора а.

Розв’язування.


| a | = | AB | = Методичний матеріал по викладанню алгебри = Методичний матеріал по викладанню алгебри.


Пропоную учням обчислити модулі векторів, заданих: а) координатами;

б) початку й кінця (самостійно на кодопозитиві).

3. Для доведення теореми про рівні вектори користуюся мал.13 і розпо відаю сам процес доведення.

y A2(x2; y2)


A1(x1; y2)


A2'(x2; y2)

A1'(x1'; y1')

O x

Мал. 13


Формулюю пряму і обернену теорему:

” Рівні вектори мають рівні відповідні координати ”.

І навпаки:

”Якщо у векторів відповідні координати рівні, то вектори рівні ”.

На кодоскопу або на таблицях демонструю доведення прямої, і оберненої теореми про рівність векторів. Учні беруть участь в обговоренні доведення.

Пряма теорема: Обернена теорема:

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриДано: а = а΄. Дано: x2 – x1 = x2΄ – x1΄, (1)

Довести: x2 – x1 = x2΄ – x1΄, y2 – y1 = y2΄ – y1΄. (2)

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриy2 – y1 = y2΄ – y1΄. Довести: а = а'.

Доведення. Нехай паралельне пере- Доведення. Знайдеться паралельне, яке перенесення водить точку А1 в точку А1΄. Тоді , підставляємо


Методичний матеріал по викладанню алгебри x΄ = x + c, d = y1΄ – y1.

y΄ = y + d; І


тому А΄1 переходить в А΄1 за допомогою паралельного перенесення:

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебрипереводить а в а΄, тобто x΄= x + x1΄ –x1, y΄= y1΄– y1.

x΄ = x1 + c, y1΄ = y1 + d, Ці рівності задовольняють координати точок А2 і А2΄ x΄2 = x2 + c΄, y2΄= y2 + d, звідси x2΄=x2+x1΄ –x1 , y2΄=y2 + y1΄– y1.З умови випливає що

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриx2΄ – x2΄ = x2 – x1, існує паралельне перенесення: А1 А1΄ і А2 А2,΄

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриy2΄ – y΄2 = y2 – y1, що й, т. б. д. тобто вектори а й а рівні, що й т. б. д.

За допомогою кодоскопу (таблиці) показую скорочений запис прямої, і оберненої теореми:


Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебри a = a, де

Методичний матеріал по викладанню алгебри a(x2 – x1; y2 – y1)

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебри a΄ (x΄2 – x΄1; y΄2 – y΄1)

x2΄ – x1΄ = x2 – x1

y2΄ – y1΄ = y2 – y1



Після знайомства з доведенням учні можуть самі зробити висновок:

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебри” Паралельне перенесення, що задається (1) або (2), переводить точку А1 в точку А΄1, а точку А2 – у точку А΄2, тобто вектори а і а΄ рівні. ”

Учням задаю запитання:

При якій умові вектори рівні? (Об’єднати пряме й обернене твердження).

Учні відповідають?

” Вектори рівні тоді і тільки тоді, коли рівні їхні відповідні координати”

ІІІ. Тренувальні вправи.

Учні самостійно розв’язують вправу 6 і 7 (§ 10 ), Розв’язки демонструю на кодоскопу. Учні звіряють і виправляють помилки.

IV. Підсумок уроку (закріплення).

Методичний матеріал по викладанню алгебриЗвертаю увагу учням на зв’язок координатної й геометричної форми завдання вектора, а також застосування формули абсолютної величини

|a|=Методичний матеріал по викладанню алгебри


Показую на кодоскопу побудову вектора заданого коорди- натами, вибираючи при цьому його початок у різних точках.

Звертаю увагу ще раз учням на те, якщо вектор відкладений від точки О (початок координат), то його координати обов’язково співпадають із координатами його кінця. На кодоскопу демонструю завдання такого змісту:

Методичний матеріал по викладанню алгебриВідкласти вектор b (-1;3) від точки


а)(2;3); б)(-1;0); в)(0;0).

Методичний матеріал по викладанню алгебри

2 . Відкласти від початку координат вектори:

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебри

n(1;4) a(-2;-5) k(2;0) q(0;-3).


V. Завдання додому. п. 93; зап. 8,9. № 4;5*.


УРОК – 4. Тема уроку. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ВПРАВ. САМОСТІЙНА РОБОТА


Мета уроку. Закріпити знання про вектори, які задані своїми коор- динатами у процесі розв’язування вправ.

Тип уроку. Урок творчого застосування знань і вдосконалення вмінь.

Знання, вміння, навички. Вміти застосовувати теоретичні знання і вміння при розв’язуванні вправ і набуті навичок для їх, практичного застосування.

Наочні посібники і ТЗН. 1) Кодоскоп; 2) кодопозитиви; 3) магнітна дошка з набором векторів.

ХІД УРОКУ

І. Перевірка домашнього завдання.

Пропоную учням звернути увагу на екран, на якому зображено алгоритм розв’язку вправ 6 і 7(§10). Домашнє завдання перевіряю за допомогою кодопозитивів. Учні виправляють помилки.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Методичний матеріал по викладанню алгебриДемонструю на екран умови задач, які учні усно розв’язують.

Знайти координати вектора KM, якщо M(3;4), K(8;6).

Методичний матеріал по викладанню алгебриЧому дорівнює абсолютна величина вектора a(-4;3)?

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриДано точки A(5;-1), B(4;3), C(1;0), M(9;4) та М(0;4). Чи рівні вектори AB і CM ?

Методичний матеріал по викладанню алгебриАбсолютна величина вектора m(3;a) дорівнює 5. Знайти а.

Методичний матеріал по викладанню алгебри

[ 52 = 32 + a2 a2 = 25 – 9 = 16; | a | = 4; a1 = -4, a2 = 4 ]


ІІІ. Розв’язування задач.

Умови вправ можуть бути записані на кодоплівці або у вигляді таблиці.

Використовуючи означення координат вектора, доведіть, що чотирикутник з вершинами A(-2;5), B(2;3), C(8;6) D(4;8) – пара- лелограм.

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриДано трикутник ABC: A(0;-1), B(3;1), C(1;-2), AA1, BB1, CC1 – його медіани. Обчисліть координати векторів AA1, BB1, CC1.


[AA1(2;1/2), BB1(-5/2;-5/2), CC1(1/2;2)].


Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриНа екран демонструю алгоритм розв’язування вправи 2.

Шукаємо координати векторів AA, BB, CC


A1, B1,C1:

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриA1 Методичний матеріал по викладанню алгебри A1 2;Методичний матеріал по викладанню алгебри ;

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриB1 Методичний матеріал по викладанню алгебри B1 Методичний матеріал по викладанню алгебри ;

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриC1 Методичний матеріал по викладанню алгебри C1 Методичний матеріал по викладанню алгебри ;

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебри

Методичний матеріал по викладанню алгебри2) Обчислюємо за формулами координати векторів AA1, BB1, CC1:


Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриAA1 = 2 – 0; Методичний матеріал по викладанню алгебри = 2; Методичний матеріал по викладанню алгебри ;

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриBB1 = Методичний матеріал по викладанню алгебри = Методичний матеріал по викладанню алгебри ;

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриCC1 = Методичний матеріал по викладанню алгебри = Методичний матеріал по викладанню алгебри ;


Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебри3) Дано точки A(1;2), B(2;1), C(2;3), D(3;2) Знайдіть таку точку C(x;y), щоб вектори CA і AB були рівними.


Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриCA = AB; AB(1;3);

Методичний матеріал по викладанню алгебри 1 – x = 1; x = 0,

-3 – y = 3, y = - 6.


IV. Самостійна робота.

В – 1

1. Дано точки A(2;3), B(2;1), C(2;3), D(3;2).

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебри Доведіть рівність векторів AB і CD. (4 б)

Методичний матеріал по викладанню алгебри2. *Абсолютна величина вектора a(8;m) дорівнює 10. Знайдіть m.(5б)

В – 2

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриДано три точки A(2;2) B(0;1) C(1;2). Знайдіть таку точку (x;y), щоб вектори AB і СВ були рівними. (4б)

*Абсолютна величина b(n;8) дорівнює 15. Знайдіть n . (5б)

Розв’язок самостійної роботи учні перевіряють через кодоскоп (сильнішим учням даю виконувати роботу на кодоплівці) Перевіряю роботу на кодоплівці. За цей час йде взаємоперевірка: учні звіряють відповіді, можуть посперечатися, звертаються до мене зі спірними запитаннями. Після цього перевірка закінчується. На екран демонструється алгоритм розв’язку завдань двох варіантів розв’язаними сильнішими учнями. Учні виправляють помилки (перед цим обмінюються варіантами). Виставляють бали. Я роботи збираю уточнюю перевірку, яку робили учні і виставляю оцінки в в свій журнал. Учні, які не справилися з роботою або хочуть покращити оцінку можуть після уроків (або на наступному уроці) перездати.

Підсумовую роботу учнів.

V. Завдання додому. п. 93 (§10).

Методичний матеріал по викладанню алгебри

y


B C


O x

A D

Мал. 14


1. На мал. 14 ABCD – квадрат, сторона якого дорівнює 6. Знайдіть координати векторів: AB, BC, DA, AD, AC ,BD, OC, AD.

2.Дано три точки A(5;1), B(4;5), C(0;2). Знайдіть координати такої точки D, щоб вектори BC і AD були рівними.


УРОК – 5. Тема уроку. ДОДАВАННЯ ВЕКТОРІВ


Мета уроку. Сформулювати поняття суми векторів, ознайомитися з ” правилом трикутника ” при додаванні векторів.

Тип уроку. Урок засвоєння нових знань, Знання, вміння, навички. Знати означення суми двох векторів, уміти знаходити координати суми й різниці двох векторів заданих координатами, довести теорему 10.1, уміти розпізнавати на рисунку і будувати суму двох векторів за правилом трикутника заданих геометрично.

Наочні посібники і ТЗН. 1) Таблиця ” Суми векторів ”; 2) кодо- скоп; 3) кодопозитиви; 4) ” Вектори на площині ”.

ХІД УРОКУ

І. Перевірка засвоєння вивченого матеріалу.

За допомогою кодоскопу учні перевіряють домашнє завдання (впр. 1,2– урок 4).

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Методичний матеріал по викладанню алгебриРозв’язати задачі (усно). Демонструю поступово задачі й запитання на екран.

Методичний матеріал по викладанню алгебриЗнайти координати вектора АВ, якщо А(2;4), В(2;7).

Чому дорівнює абсолютна величина вектора (-6;8)?

Які вектори називаються рівними?

Що таке нульовий вектор?

Що таке координати вектора?


y


b

а


c

O x

Мал. 15


Демонструю на екран (мал. 15) координатну площину.

Пропоную учням намалювати координатну площину. Після цього на окремих плівках (учні бачать динаміку малюнка) демонструю побудову. Учні в зошиті зображують ці вектори.

Демонструю мал. 16.

Методичний матеріал по викладанню алгебриСтавлю запитання:

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриНазвати координати векторів a, b, c (мал. 16).

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриУчні роблять висновок: координати вектора с дорівнюють сумі однойменних координат векторів a і b.


y

b

c

a


O x

Мал. 16


Методичний матеріал по викладанню алгебриУчні в зошиті виконують мал. 16 і записують рівність:

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебри

a (1;2) + b (3;1) = c(1+3;2+1).


Методичний матеріал по викладанню алгебриПропоную учням сформулювати означення додавання векторів:

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебри”Сумою векторів a і b з координатами a1,a2 і b1,b2 називається вектор c з координатами a1+b1, a2+b2 , тобто

Методичний матеріал по викладанню алгебри

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриa(a1;a2) + b(b1;b2) = c(a1+b1;a2+b2) ”.


Після ознайомлення з означенням векторів пропоную учням таке

завдання:

Методичний матеріал по викладанню алгебриНехай a(5;3), b(4;1). Який вектор є сумою цих двох векторів?

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриРозповідаю учням, що на практиці векторне додавання зустрічається досить часто. Наприклад, під вектором a(1;2) можна розуміти групу зошитів, яка складається з 1 зошита у лінійку і 2–у клітку, під вектором

b(3;4) – групу зошитів, яка складається з 3 зошитів у лінійку і 4 – у клітку. Загальна кількість зошитів складатиметься з 4 зошитів у лінійку і

6 – у клітку. Тоді учні записують суму у вигляді:


a(5;3) + b(4;1) = c(9;4).


Увівши поняття суми векторів, задаю запитання учням:

Чи зміниться сума векторів:


b + a і a + b ?


Учні перевіряють і формулюють переставну властивість додавання векторів (аналогічно до алгебри), а також переконуються в тому, що координати їхні рівні.

Методичний матеріал по викладанню алгебриСлід нагадати, що два вектори називаються протилежними, коли їхня сума дорівнює нульовому вектору:

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриa + (-a) =0.

IV. Закріплення матеріалу.

Методичний матеріал по викладанню алгебриПропоную декілька вправ:

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебри1) Дано вектори a(2;3), b(-1;0),c(-2,-3).Знайдіть суму векторів a і b, a і c, b і c.

Можливий запис:


Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриa + b = (2;3) + (-1;0) = (1;3).


Звертаю увагу учням на те, що сума векторів є вектор. Зауважую, що сумою векторів може бути і нульовий вектор, наприклад,

a(2;3) + c(-2;-3) = 0.


Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриДано вектори a(-2;3), b(-1;-4), c(5;1). Перевірити властивості (самостійно з перевіркою):


Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриа) a + b = b +a; б) a + (b + c ) = ( a +b ) + c.

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебри

Учні переконуються у правильності рівностей і в тому , що це випливає з необхідної і достатньої умови рівності векторів


Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриa + b і b +a , a + (b +c) і (a +b) + c.


3) Знайдіть абсолютну величину векторів


a + b, a(1;-4), b(-4;8),

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебри a(10;7), b(2;-2).


VI. Підсумок уроку.

Підсумовуючи урок, наголошую учням, що ми навчилися додавати вектори за їхніми координатами, а також із властивостями векторів (аналогічно до алгебри). Повідомляю, що ці властивості мають відповідно іншу назву: комутативну й асоціативну.

VI. Завдання додому. п. 94(§10); зап.10 – 13; № 8(2);збираю зошити для перевірки.

УРОК 6. Тема уроку. ДОДАВАННЯ ВЕКТОРІВ (продовження)


Мета уроку. Сформулювати й довести теорему 10.1, а також ознайомити з ” правилом трикутника ” при додаванні векторів.

Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.

Знання, вміння, навички. Знати формулювання теореми 10.1; уміти будувати суму двох векторів за ”правилом трикутника” і ”правилом паралелограма” і застосовувати нові знання до розв’язування завдань.

Наочні посібники і ТЗН. 1) Кодоскоп; 2) кодопозитиви; 3) діафільм ”Вектори на площині”; 4) картки для проведення самостійної роботи.

ХІД УРОКУ

І. Перевірка завдання вивченого матеріалу.

Методичний матеріал по викладанню алгебриВикликаю учнів (4 – 6) до дошки і даю їм картки із завданням, наприклад, такого змісту.

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриДано вектори m (2;3), n(1;-1), k(2;-1). Знайти m + n; б) | m + k |; в) m + n = n + m; г) m + ( n + k ) = ( m + n ) +k.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Методичний матеріал по викладанню алгебриРешта учні розв’язують задачі (на пів усно) на кодоскопу. Поступово демонструю завдання на дошку-екран:

Координати точок А(1;-3), В(2:3). Знайти координати вектора АВ.

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриЗнайти координати вектора с і абсолютну, якщо a(0;3), b(-4;0).

Сформулювати правило додавання векторів.

Сформулювати властивості додавання векторів.

Які вектори називаються рівними?

ІІ. Вивчення нового матеріалу.

1. На дошку-екран демонструю мал. 18, за допомогою якого разом з учнями доводжу теорему.

y


A(x1;y1)


C(x3;y3)

B(x1;y1)

O x

Мал.18


Учні записують.

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриДано: A(x1;y1), B(x2;y2), C(x3;y3) – довільні точки площини.

Довести: AB + BC = AC (мал. 18).

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриДоведення. У процесі доведення задаю учням такі запитання:

1) Знайти координати векторів AB, BC, AC.

Учні записують в зошитах ( інший учень на дошці або на кодоскопу):


AB ( x2 – x1; y2 – y1);

BC ( x3 – x2; y3 - y2 );

AC ( x3 – x1; y2 – y1).

Методичний матеріал по викладанню алгебри

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриЗнайти кординати вектора AB + BC.

2) Пропоную учням порівняти кординати векторів AB + BC і AC та

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебризробити висновок. Учні роблять висновок і записують в зошиті рівність: AB + BC = AC, що й треба було довести.

На закріплення пропоную учням перевірити, що теорема справедливадля таких випадків: 1) дані точки A, B, C лежать на прямій, що паралельна осі Ox і осі Oy; 2) дані точки мають кординати a(1;1); B(3;5), C(7;4).Учні самостійно виконують завдання і роблять висновок.

N


M K P

Мал.19


2. Записати і відмітити (мал. 19 вектор, який дорівнює: а) MN + NP;б) MP+PN, в) NP+PM;

Методичний матеріал по викладанню алгебри

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриг) PK+KM; д) PM=MK.


Учні виконують відповідні малюнки і використовують ”правило трикутника”.

Демонструю мал. 215, 216 (за підручником).


Методичний матеріал по викладанню алгебриp

q k

l

n c d

m

Мал. 20


Потім демонструю мал. 20 і пропоную виконати таке завдання : m+n, c+d k+l, p+q.

3. Розглядаю вправу №16 (§10, мал. 221, підручник)

Учні пригадують уроки фізики і коментують дії сил і розв’язуванні вправи які зображено на мал. 21.


Методичний матеріал по викладанню алгебри[AOP= OPB = α, тому OB = OC sin α, отже, | F| = |P |sin α ].

Методичний матеріал по викладанню алгебриF

O

B

A

α C

Мал. 21


4. Демонструю побудову суми двох векторів за ”правилом паралелограма”.

План побудови.

1) Відкладаю від початку вектора а вектор b΄, яикй дорівнює вектору b.


b


a

d


b

Мал. 22


Методичний матеріал по викладанню алгебри2) На векторах а і b΄, як на сторонах будуємо паралелограм.

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебри3) Провести із спільного початку векторів а і b΄ вектор d (діагональ паралелограма).d=a+b.

Методичний матеріал по викладанню алгебри5. На закріплення виконую таку вправу:

Методичний матеріал по викладанню алгебриЗнайдіть геометричну суму векторів: а(1;-2) і b(3;-2).

Розв’язок демонструю на екран (мал. 23).Учні виконують побудову самостійно.


y

O b x

a

c


Мал. 23


Доцільно запропонувати учням з’ясувати, як знайти суму трьох і більше векторів, використовуючи властивості додавання векторів. Повідомляю учням, якщо треба побудувати суму трьох і більше векторів, застосовують ”правило многокутника”, застосовуючи поступово ”правило трикутника ”.

ІІІ. Підсумок уроку.

Учні повторюють правила додавання векторів і що вони мають практичне застосування на уроках фізики у розділі ”Механіка”.

IV. Завдання додому. п.п. 94, 95(§10); зап. 14, 15; №№ 9,14,15.


УРОК – 7. Тема уроку. ДОДАВАННЯ ВЕКТОРІВ (продовження)


Мета уроку. Закріпити поняття суми векторів за допомогою “правила паралелограма ”, а також властивості додавання. Ознайомити учнів із поняттям різниці векторів.

Тип уроку. Урок засвоєння нових знань та застосування й формування вмінь.

Знання, вміння, навички. Знати правила й властивості додавання векторів уміти будувати суму двох векторів за правилами додаванням векторів і застосовувати нові знання для розв’язування вправ.

Наочні посібники і ТЗН. 1) Кодоскоп; 2)кодопозитиви; 3) таблиці із умовами та алгоритмом їх, розв’язування.

ХІД УРОКУ

І. Перевірка засвоєння вивченого матеріалу.

1. Перевіряю домашнє завдання за допомогою кодоскопа.

2. Задаю декілька запитань до класу:

Сформулювати правила додавання векторів і показати їх на на малюнку (підручника).

При якій умові два вектори рівні ?

Які закони застосовуються для додавання векторів?

Методичний матеріал по викладанню алгебриЯке правило застосовується для трьох і більше векторів векторів

Методичний матеріал по викладанню алгебриЗнайдіть суму a(2;1) і b(-2;-1) і як називають цю суму векторів?

Демонструю зображення додавання векторів за допомогою кодос- копа.

ІІ. Вивчення нового матеріалу.

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриЗвертаю увагу на запис c = a – b і задаю запитання:

Методичний матеріал по викладанню алгебри1) Що ми розуміємо під різницею, вивчали числа?

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриТому різницею c = a – b векторів a і b називається такий c, який в сумі з числом a - b є таке число c , який в сумі з числом b дає вектор a.

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриПідсумовую: інакше кажучи, з різниці c = a – b за означенням випливає правильність співвідношення b + c = a. Ставлю різні запитання і завдання, демонструючи на екран відповідні записи і малюнки. Даю само- стійні завдання на знаходження різниці і суми векторів.

Методичний матеріал по викладанню алгебриФормулюємо разом з учнями означення різниці векторів a(a1;a2), b(b1;b2


B C

a+b

a a-b


А b D

Мал. 24

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриРізницею векторів a(a1;a2), b(b1;b2 ) називається такий вектор с(с1;c2), який в сумі з вектором b має вектор a : b + c = a. Звідси знаходимо координати вектора c = a – b: c1 = a1 – b1 c2 = a2 – b2.

Методичний матеріал по викладанню алгебриЗа мал. 24 учні знаходимо різницю і суму векторів OA і OB .

Запропоновую учням використати правила додавання і віднімання векторів.

2. Властивості додавання (переставна і сполучна) учні записують в зошиті у вигляді:


a + b = b + a


Розглядаю випадки, коли три точки А, В, С лежать на одній прямій.

3) Сполучну властивість векторів записується у вигляді:


(a + b) + c = a + (b + c) (1)

Методичний матеріал по викладанню алгебри B b C


a a+b


A (a + b) + c D

a)

b

a b+c c

a + (b + c)

ь)

Мал. 25


На екран демонструю мал. 25 і разом з учнями коментую сполучну власти – вість додавання (1).

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебри4. Після повторення властивостей додавання демонструю алгоритм побудови різниці двох векторів a і b. Для цього демонструю мал. 24 і алгоритм подови.

ІІІ. Тренувальні вправи.


Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебри1) № 10(2)§10 [ c = a – b = (1–(-4);- 4–8) = =(5;-12), отже, e(5;-12),

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебри| c | = | a – b | = Методичний матеріал по викладанню алгебри = Методичний матеріал по викладанню алгебри =13].


y

O x

b

a

c


Мал. 26


Додаткове завдання. Відкласти дані вектори від початку координат і знайти їх різницю (геометрично, мал. 26). Демонструю побудову на кодоскопу або на магнітній дошці.


2. №13(а).

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриДано:

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриa c

Методичний матеріал по викладанню алгебриb


b

a

Мал. 27


Побудувати: a – b + c.

Методичний матеріал по викладанню алгебриРозв’язування.

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриПерепишемо умову в такому вигляді: a – b + c = ( a – b ) + c.

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебри

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриd = a – b + c

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебри a – b c

Методичний матеріал по викладанню алгебри b

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебри a


Мал.28


Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриЦе означає, що спочатку знайдемо різницю векторів a і b, а потім їх суму за правилом трикутника або паралело- грама.

Алгоритм побудови.

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебри1) від початку вектора a відкладемо век- тор b΄ = b;

2) відкласти вектор c΄ = c від кінця


Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриa – b΄ = a – b;


Методичний матеріал по викладанню алгебривідкласти вектор d від початку вектора a – b до кінця вектора c΄ = c.

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриОтримуємо вектор d, який є сумою векторів a – b + c (мал. 28).

IV. Самостійна робота (з перевіркою на кодоскопу).

В – 1.

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебри1. Дано: m(4;-3) і n(-2;1).

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриЗнайти координати вектора: а) m + n; б)| m – n |; в)| m + n |.

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебри2. Дано Δ KLM. Побудувати вектори a = LK + LM, b = KM + LM.

В – 2.

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебри1. Дано: p(-3;2) і q(1;6)

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебриЗнайти вектори: а) p + q; б) p – q; в) | p – q |.

Методичний матеріал по викладанню алгебриМетодичний матеріал по викладанню алгебри2. Дано Δ PQR. Побудувати вектори m = PQ + PQ, n = QR – RP .

Після цього на екран (або таблицю) демонструю розв’язки. Учні обмінюються варіантами перевіряють і обговорюють між собою розв’язки. Потім сильніші учні або ті, які швидше справилися з роботою допомагають іншим. Учні, які не справилися із самостійною роботою опрацьовують дану тему і здають її повторно.

V. Підсумок уроку.

Звертаю учням увагу на те, що різниця векторів аналогічна до різниці чисел. Учням слід запам’ятати, що напрям різниці векторів завжди напрямлений до зменшуваного (до першого вектора) у векторній рівності. Слід нагадати, що два вектори називаються протилежними, якщо їх сума дорівнює нулю.

VI. Завдання додому. п. 94(§ 10), зап. 16; № 10(2); 13(1,3).

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ


Болтянський В.Г., Яглом І.М. Вектори в курсі геометрії середньої школи // ”Радянська школа”. – Київ, 1964 – С.6 – 8.

Возняк Г.М., Гринчишин Я.Т., Янченко Г.Н. Диференційовані дидактичні матеріали з геометрії для 8 класу // Тернопіль ”Підручники & посібники”. 1996 – с. – 19 – 23. Письмова робота 3. Застосування координат і векторів.

Гадунський. Урок. Методики аналізу // Львів ”Каменяр”. 1996. – с. – 19 – 21.

Гусев В.А., Колягін Ю.М., Луканкин Г.Л. Векторы в школьном курсе // Москва ”Просвещение”. – 1976. с.6 – 19.

Коваленко В.Г., Тесленко І.Ф. Проблемний підхід до навчання математики // ”Радянська школа”. – Київ, 1985. – с.10 – 11,с. 69 – 70.

Лопатюк Л.М. Виховна робота на уроках геометрії в 6 – 8 класах // ”Радянська школа”. – Київ, 186. – с.79 – 83.

”Математека в школе” № 3 –1984р.– с.13 –22; № 4 – 1984р. с.29 – 36; № 5 – 1984р. – с. 42 – 43; № 3 – 1986р. – с.26 – 27; № 5 – 1986р. – с.54 – 57; № 1987р. – с. 17; № 91 – 19991р. – с.59.

Погорєлов О.В. Геометрія // Київ. Освіта 1992 – с.141 – 155.

37


Похожие работы:

  1. • Концепція підручника та його структуризація
  2. • Методика проектування шкатулки на уроках трудового ...
  3. • Формування художньо-конструктивного мислення у ...
  4. • Розвиток дизайну, його використання в діяльності ...
  5. • Видатні постаті радянського менеджменту
  6. • Методи наукових досліджень
  7. • Організація самостійної роботи учнів початкових ...
  8. • Культура козацької доби та українського бароко
  9. • Спеціальне документознавство
  10. • Школа та освіта в Україні наприкінці XVI - першій половині ...
  11. • Культура Київської Русі.
  12. • Особливості вивчення теми "Дроби" в початковій школі
  13. • Дидактичне проектування підготовки фахівця і ...
  14. • Розвиток адміністративного законодавства
  15. • Редакторський аніліз підручника з української мови
  16. • Нормативно-правові акти національного права ...
  17. • Формування трудових ресурсів в Україні
  18. • Науковий текст і вимоги до нього
  19. • Студентство та вищі навчальні заклади Росії та ...
Рефетека ру refoteka@gmail.com